Adıyamanda Tütün Ekimi Başladı adıyaman tütünü

        

        Adıyaman’da Tütün Ekimi Başladı

Adıyaman’da Tütün Ekimi Başladı

Tütün ekim sezonunun açılması nedeniyle ekimlere başlayan çiftçiler, tütün fiyatlarının düşük olmasından dert yandılar. Ailece ekim ve hasat sezonuna çıktıklarını söyleyen çiftçiler, bu işle geçimlerini sağlamanın oldukça zor olduğunu söyledi.

Oldukça ciddi bir emek gerektiren Adıyaman tütünü ekimi ve hasadının toplanması, karşılığını bulamadığı için üretici dert yanıyor. TEKEL’e teslim edilen tütünlerden geçinecek kadar para kazanamadıklarını söyleyen çiftçiler, sözleşme gereği Şubat ve Mart aylarında tütünleri teslim ettiklerini söylüyorlar.

Tütünleri doğru bir fiyattan satın alamadıklarını söyleyen üreticilerin en büyük sorunu, kaçak tütünlerin saman altından satılması ve yerli üreticinin darbe alması.

“Adıyaman Tütünü Kendine Has”

Adıyaman tütününün kendine has kalitesi ve değişik tadının tütün kullananların en çok beğendikleri tütün çeşitlerin.

Hasan Yalçın isimli bir üretici “kendine has Adıyaman tütünü, birçok kişinin de ilk tercihi ama kaçak tütünü Adıyaman tütünü diye de satıyorlar” dedi. Yapacak başka işleri olmadığı için tütün ektiklerini söyleyen üreticiler, her sezon elde ettikleri tütünün daha da kaliteli olduğunu belirtiyorlar.

Türkiye’de Tütün Ekimi Nerelerde Var?

Hemen hemen her yerde tütün ekimi yapılabilen ülkemizde, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesinin bir kısmında tütün üretilmektedir.

Kendi ürettiği tütünü kendi işleyen ülkemiz, ne yazık ki özelleştirmeler nedeniyle bu işi de yabancı sermayenin ellerine vermiş, 2002’den sonra tütün üreticisi her geçen gün daha da dertli olmuştur.

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.